sznur ceramicznyDom i ogród 

Izolacja – ile o niej wiemy?

Istnieje wiele typów izolacji. Choć wydaje się ona znajoma, często słysząc to słowo przychodzi nam na myśl tylko ocieplenie domu. Nie jest to oczywiście błąd, jednak warto wiedzieć o niej odrobinę więcej. Skupię się na dwóch jej rodzajach, które są według mnie najbardziej interesujące i warte uwagi.
Termoizolacja odnosi się oczywista do ochrony (na przykład domu) przed utratą ciepła i tolerancją na wysokie lub niskie temperatury. Stąd przedrostek „termo” oczywiście. Materiały ognioodporne to na przykład taśma termoizolacyjna, która może być używana do zabezpieczania okien w domu. Chroni ona przed utratą ciepła pochodzącego z wnętrza budynku. Materiały ogniotrwałe to również na przykład specjalne cegły używane do montażu. Ostatnim z przykładów tworzyw używanych do termoizolacji jest sznur ceramiczny służący do uszczelniania na przykład pieców i kotłów.

sznur ceramiczny
Kolejnym z rodzajów izolacji jest izolacja akustyczna. Służą do niej wełny mineralne o odpowiednich specyfikacjach. Są używane w niektórych studiach nagraniowych do wyciszenia studia. Pochłaniają one dźwięki określonej częstotliwości. Używane są także w budynkach mieszkalnych, by zabezpieczyć dom przed hałasem, który dostaje się do wnętrza przez powietrze i konstrukcję budynku. Dzięki temu, możemy zapomnieć o uciążliwym dźwięku samochodów jeżdżących obok naszego domu, jeśli mieszkamy w pobliżu dróg.
Innym przykładem izolacji jest na przykład izolacja przeciwwilgociowa. Wszystkie te typy izolacji mają jeszcze swoje podtypy – zależne od węższego zastosowania danego rodzaju.

Related posts

Leave a Comment